Osobnostem se nelíbí jejich fanouškovské weby

Il Cammino má o prázdninách taky pausu

Fanouškovskou webovou stránkou se rozumí stránka věnovaná určité známé osobnosti, například hudebnímu interpretovi. Nejedná se tedy o oficiální stránku, kterou vytváří uvedená osoba, ale provozuje ji někdo jiný.

Takové weby mají význam u zahraničních hvězd, které mají stránky pouze v jejich rodném jazyce, případně angličtině. Asi by bylo nesmyslné a zbytečné vytvářet takový web ve stejném jazyce, každý si pak raději přečte originál, na kterém budou důvěryhodnější a čerstvější informace.

Problém vysvětlím na příkladu. Představte si, že jsem zarytý fanda italského DJe a producenta Gigi D’Agostina. Navíc se zabývám tvorbou webových stránek několik let, která mě baví. Pak si řeknu, co kdybych vytvořil stránku o svém oblíbenci? Vždyť přeci žádná taková v češtině není. Jeho oficiální stránky jsou www.gigidagostino.com, tak při vybírání domény zkusím na prvním místě, zda je volná www.gigidagostino.cz. Když není, tak vybírám výstižnou doménu, kterou by v tomto příkladě mohla být www.dagostino.cz, www.gigidag.cz, www.dottordag.cz, www.lentoviolentoman.cz a další. Gigi je opravdu šťavnatý kousek z doménového hlediska kvůli svým pseudonymům a skupinám, ve kterých byl členem. Po registrování vytoužené domény vytvořím design, naplním stránku obsahem a budu nahánět návštěvníky. Za pár měsíců nebo let mi přijde dopis, že musím web zrušit kvůli porušení autorských práv.

Nabízí se otázka, jak předejít právním střetům. Nejvstřícnější a nejférovější přístup je před samotným začátkem tvorby stránky oslovit přímo interpreta nebo jím jmenovaného zástupce pro udělování licencí a povolení. S ním se přímo domluví podmínky, za kterých bude možno web provozovat.

Vyberte si své oblíbené na Gigiho CD

Bude mu nejspíše vadit zmíněná „šťavnatá“ doména, která může lákat uživatele internetu a vytvářet dojem, že se jedná o oficiální stránku nebo stránku podporovanou samotným umělcem. Nesmí se použít ani název jeho oficiálně vydané hudební kompilace, u Gigiho dejme tomu slovní spojení „Lento Violento“ nebo „Casa Dag“. Dále bude pravděpodobně třeba na všechny podstránky viditelně uvést, že se jedná o fanouškovskou stránku, kterou samotný interpret nepodporuje a nic s ní nemá společného. Také uvést odkaz na jeho oficiální stránky. Neměly by se na webu vyskytovat neschválené obrázky bez zdroje. MP3 vůbec nepřichází v úvahu. Neměly by se zveřejňovat chybné nebo zavádějící informace, sem patří například oficiálně nevydané songy. Konkrétně Gigi D’Agostino má nevydaných písniček snad ještě více než vydaných.

Pokud budete vytvářet fanouškovské stránky, jejichž cílem je podpořit milovaného interpreta, nemáte z nich žádný výdělek a investujete do nich svůj čas, úsilí a finanční prostředky na zaplacení domény a hostingu, rozmyslete si to. Je to taková nevděčná charita. Pak vás může oslovit právník najatý vaší hvězdou a začne vám vyhrožovat. Jeho první nejpravděpodobnější krok bude výstraha, kde uvede body, které mu konkrétně vadí na stránkách a důsledky, které z nich plynou (odstranění stránek do určitého data).

Proč o tom píšu? Mám osobní zkušenosti s tímto problémem a i známým se to přihodilo. Článek je spíše takové varování pro ostatní nadšence, aby nebyli zklamaní ze své práce a ošéfovali si právní stránku.

Dělal bych znovu takový web? Pravděpodobně ne, jak jsem psal výše, je to jen ztráta úsilí. Na jednu stranu chápu postavení interpretů, že mají potřebu se bránit. Na druhou stranu my fanoušci z takových stránek nic nemáme, je to spíše taková komunita vytvořená na jejich podporu, za kterou by měli být rádi. V případě, že bych se do takového projektu dal, tak bych si předem domluvil podmínky provozu nebo stránky dělal pro uzavřený okruh lidí, kde by nevznikly problémy.

Stojí za to takové stránky dělat? Jedině pro svoje osobní potěšení. Když se stanou známějšími a mají stálé fanoušky, je to paráda. Diskutujete, pomlouváte, bavíte se.

Jaký je přínos fanwebů? Přínos je pro nezdatné uživatele v oblasti cizích jazyků. Kdo umí aspoň trochu anglicky, může čerpat informace přímo z oficiálních stránek. Když neumí, použije některý z mnoha překladačů, např. Google translate. Nesmím zapomenout na utvoření komunity, kde se spřátelíte s lidmi se stejnými zájmy. Pak můžete společně domlouvat akce, jako třeba hromadně vyrazit na koncert.

Na závěr ještě pro jistotu zmíním, že výše uvedený příklad je vymyšlený. Gigi D’Agostina jsem vybral záměrně, protože v této oblasti je slušně řečeno přísný a vše řeší přes právníky.


Autor: Hyny | 14. 11. 2010 21.24 | 2486× | RSS: 7×

Diskuse:

Autoři webu nenesou ŽÁDNOU zodpovědnost za uvedené komentáře. Ty v žádném případě nevyjadřují stanovisko webu (výjimkou je komentář některého z adminů) a nejsou nijak selektovány (výjimku tvoří účelný spam, neslušné příspěvky, napadání a hloupé pořvávání, naprosté nesmysly nebo odkazy na warez).
  1. Václav - 18. 11. 2010 22.17
    No já si říkal, proč http://www.gigi.cz/ skončilo...

    odpověz
  2. James - 18. 1. 2011 17.09
    Ošéfovat právní stránku? Jak naivní, že by mohla stačit domluva... Zaplať částku řádově v desítkách tisíc euro a pak se s tebou možná někdo bude bavit... možná...


    odpověz

Komentář Jméno:


Ochrana proti spamu. Napište prosím číslici pět:
Zaškrkněte prosím tuto kolonku:
Napsal LJ v letech 2004–2024. Design splácal Bulva v roce 2007. Přebírání jakýchkoliv částí webu je podmíněno naším souhlasem.

RSS

DanceMAG.cz - To nejlepší z taneční scény